Tinerii Schimba Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tinerii Schimba Romania

Principiul sustinut de catre Asociatia Tinerii Schimba Romania este cel al competentei juste si al dezvoltarii pe criterii de performanta a valorilor intelectuale.


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!!

4 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Vin Aug 14, 2009 2:04 pm

Admin

Admin
Admin

Cred ca am asteptat destul sa vedem o schimbare in bine a Romaniei, nu avem decat someri, criza, oameni care se gandesc ca isi vor pierde locul de munca, si toate astea din cauza unor asa zisi politicieni de carton si televizor. nu fac decat sa se balacareasca pe toate posturile de televiziune , sa se rupa in comisii de ancheta peste comisii de ancheta, sa ne arate ca nu au frecat menta degeaba ci au asudat la dat tunuri din bugetele peste care patroneaza. Europarlamentari am si ma mandresc cu ei ne-am timis elitele de Bamboo si Pipera sa ne aduca bani europeni, Guvern ,.....avem ,format tot din elite, la transporturi am unul care nu a fost capabil sa adune 50 % din voturile elecoratului dar a ajuns ministru pe astia i doare in cot de noi si optiunile noastrea elecorale , votam ca prostii , iese cine trebuie, halal democratie. Astia nu sunt sunt in stare de nimik , dupa sase luni de la instalarea guvernului BOC nici o solutie anti criza, in schimb ia tu elector cinstit circ ca poate iti tine de fomita. Dupa toate astea il auzi si pe Traian ca tara este falimentara, pai in locul lor plecam acasa si lasam oamenii competenti, Halal tara , halal conducere, " si trai nenica pe banii lu babacu " .

https://schimbaromania.forumgratuit.ro

2Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty initiativa Vin Aug 14, 2009 5:24 pm

sticlosu.bogdan


Admin

Parerea mea ca in tara asta lipseste initiativa.omul de rand sa fie mult mai mult interesat de cei care il conduc, initiativa tanarului care sa fie mult mai pasionat de educatia care o primeste, initiativa patronului de a-l interesa despre greutatile angajatului, initiativa cetateanului de a zice pentru prima data "M-am saturat, eu vreau normalitate". Guvernantii au darul de a ne adormi,au dus poporul intr-o stare de "amorteala", de "somnolenta" si de scarba pentru tot ce inseamna politica actuala.....dar baronii locali trimisi in capitala sa reprezinte interesele poporuluii sa nu uite istoria romanilor din cele mai vechi timpuri(rascoale,revolutii, mineriade).

3Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty Re: Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Sam Aug 15, 2009 3:58 am

eps



Smile
Primul post este fix genul de propaganda a opozitiei, in care "nimeni nu face nimic si toti trebuie criticati".
Pana la urma asta e un forum anti guvern Boc sau anti Basescu sau anti ce?
Stiti.. asta e o chestie pe care clasa politica n-a invatat-o inca in Romania. Nu e suficient sa fii anti-ceva. Normal ca opozitia va critica mereu partidul de la putere. Mai trebuie insa sa propui si solutii. Critica o poate face oricine...

4Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty Raspuns Sam Aug 15, 2009 4:36 am

Admin

Admin
Admin

Este un forum anti politica de Dambovita pe care o promoveaza toate partidele de pe scena politica actuala, este un forum anti lipitorii de afise ai partidelor promovati la rangul de ministri si demnitari, este un forum impotriva nonvalorilor care conduc tara in momentul de fata.

https://schimbaromania.forumgratuit.ro

5Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty Re: Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Sam Aug 15, 2009 4:39 am

eu


Vizitator

Ai dreptate in ceea ce spui astia chiar promoveaza o politica de Dambovita

6Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty adormire Sam Aug 15, 2009 4:42 am

spa


Vizitator

Atunci ,hai sa nu mai zicem nimic sa stam cu gura cascata la tv si sa ne distram ,pe pielea noastra desigur ,cu hotomanii astia care ne sfideaza fara nici o rusine.Va sfatuiesc sa va uniti si sa faceti ceva pina nu e prea tirziu.E u am incredere in voi mai copii dar fapte nu vorbe.Il inteleg pe EPS,probabil asa sunt multi .Dupa 20 de ani de dezamagiri suflii si in iaurt.N ar fi mai bine sa mergi cu ei draga EPS si sa i critici acolo daca nu fac ce spun sau daca mint si ei ca altii?Eu va tin pumnii sa reusiti?Bafta!

7Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty Re: Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Sam Aug 15, 2009 4:43 am

Fane


Vizitator

Ar trebui sa le fie rusine pentru situatia dezastruasa din tara asta , eu unul nu pot sa-i numesc politicieni.

8Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty rusine? Sam Aug 15, 2009 4:53 am

sticlosu.bogdan


Admin

fane,cum sa le fie rusine cu cateva milioane de euro in conturi?cu o pitzipoanca pe post de amanta,un jeep la scara si copii laudandu-se ca cine e "tati"?momentan nu ii intereseaza...dar dak reusim sa strangem toti tinerii care s-au saturat,care vor normalitate, atunci vom deveni o fortza si mai mult ca sigur ne vor lua in calcul.politica,doctrine politice sau principii nu exista la noi...exista numai agitatie pentru a fi la putere ca sa aiba intaietate la furtisag

9Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty Re: Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Sam Aug 15, 2009 7:29 am

eps



Eu nu am criticat nimic. Nici pe ei, nici pe altii. Dar pana a ajunge sa am incredere in ceva legat de politica din Romania.. heh.. mai e cale lunga Very Happy
Serios, lucrurile nu se schimba cu 5-6 persoane care posteaza din cand in cand cate un mesaj pe un forum. Da, ma bucur ca exista oameni care ar vrea sa ia atitudine, dar vorbele nu rezolva probleme. Situatia este extrem de grava, este o lupta pe care cei de la putere (psd, pdl, pnl, whatever) au castigat-o in timp.

Si acum revin la problema mea initiala... Care este scopul acestui forum anti politic de Dambovita? Concret, ce anume pot face oamenii din spatele lui? Un lucru stiu sigur: indiferent ca vin eu sau nu aici si spun ca vanghelie si-a dat bac-ul la 15 ani dupa ce a terminat liceul (exemplu fictiv, sa zicem Laughing - http://www.ziare.com/_files/Image/candidati/cv/0804_Daniel_Marian_Vanghelie_CV.pdf ), el tot presedintele psd o sa fie si maine dimineata Smile

10Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty pentru eps Sam Aug 15, 2009 2:25 pm

sticlosu.bogdan


Admin

eu unul sunt scarbit de toti acesti candidati...de la norica nicolai care cand vede ca nu intra in parlament iese si spune k este o nedreptate ca un politician de treapta ei sa nu intre in parlament(asta dupa episodul matusa trimite nepoata sa voteze in locul colegilor de parca o trimitea la piata), de programe din tineret prin care tot partidele isi trag banii pentru campaniile electorale, de aceleasi fete triste care candideaza mereu.......care este scopul?pai ne-am gandit la un loc dedicat tinerilor unde acestia sa poata sa vb,sa isi spuna cuvantul,parerea,regretul si neplacerile,acordul sau aprobarea unor masuri...si daca vom fi suficienti de puternici sa luam atitudine.sa spun un mic scenariu:ar afla de noi toti tinerii din tara asta,toti tinerii care au probleme in a-si gasi un loc de munbca si sunt satui de nedreptati,si am lansa la presedintie,un candidat dintre noi, care sa indeplineasca cerintele...acest candidat l-am vota toti tinerii...de indata ce momentan la alegeri predomina absenteismul..noi am face un scor bun si am trage un semnal de alarma...dar daca am intra in turul 2 si acolo am atrage simpatiile multor oameni care ar fi de acord cu un tanar,cu demnitatea curaa si despre care nu ar avea ce sa zica de rau si ar iesi presedinte?ar fi o palma data clasei politice actuale?dar pana sa reusim sa ajungem acolo eu zic sa intra periodic pe acest forum care ne propune sa ne pastram identitatea, sa fim morali si sa ne dorim clipe mai bune in care cetatenii unei tari nu vor mai fi sclavii baronilor locali

11Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty Re: Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Sam Aug 15, 2009 5:28 pm

eps



Suna a plan un pic futurist Smile
Acum, depinde ce intelege fiecare prin candidat tanar. Din cate stiam, varsta minima pt a candida la presedentie este de 35 de ani.
In al doilea rand, avand in vedere legislatia din Romania, as tinde mai degraba catre postul de prim-ministru, nu de presedinte. Pt asta, e nevoie ca forumul asta sa devina partid (500k semnaturi, daca nu ma insel) si sa fie votat la alegeri.
Cam greu... deoarece pt toate astea e nevoie de bani.. MULTI bani.

Dupa cum spuneam mai devreme... sistemul este deja f bine pus la punct si este controlat de psd, pdl si pnl. Restul sunt variabile neimportante...

Eu sincer as vota un nou partid, chiar mi-as dori sa apara unul format in majoritate de tineri. DAR.. ar trebui sa ma convinga. Si nu numai pe mine, ci pe toti ceilalti tineri din Romania. Si eu sunt tanar si sunt constient ca am defectele mele Smile

12Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty eps Sam Aug 15, 2009 7:36 pm

sticlosu.bogdan


Admin

da...ai dreptate.trebuie 500k de semnaturi.care se pot strange real,nu cum fac alte partide ca mereu sunt scandale k "invie mortii".eu propun sa ne "strangem" pe acest forum si sa discutam si criticam ce ne deranjeaza si nu ne place dar si sa laudam masurile luate bine.momentan desi criza sufoca economia romaneasca,nu am vazut nici o masura anticriza. presa internationala spune ca germania si franta a depasit criza si deja incheie ultimul trimestru cu crestere economica iar la noi in tara vine trimisii FMI iar minsitrii nostri nu pot da curs intalnirii deoarece sunt in vacanta pe plaje ale statiunilor luxoase din lume.

13Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty Re: Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Dum Aug 16, 2009 12:43 am

eps



In Romania criza e abia la inceput Smile si am inteles ca abia din septembrie o sa inceapa greul. De fapt, e normal; toti oamenii care n-au trecut degeaba prin facultate se angajeaza la multinationale. La stat ajung pilosii si alde vanghelie "student la drept si finante" Very Happy

Revenind... bun, "ne intalnim" noi pe forum si criticam.. dar o sa fie egal cu zero. Soarele o sa rasara la fel si maine dimineata Smile

Admin

Admin
Admin

Depinde de noi, tinerii daca vrem cu adevarat o schimbare a Romaniei, daca ne dorim sa nu mai fim condusi de acesti indivizi, care nu fac altceva decat sa afunde si mai rau tara in haos. Noi am facu deja primul pas - Asociatia Tinerii Schimba Romania.

https://schimbaromania.forumgratuit.ro

15Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty Re: Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Dum Aug 16, 2009 3:27 am

eps



Ooof.. pai asta tot incerc eu sa zic aici Smile
NU, nu depinde de noi, tinerii. Degeaba vreau eu cu adevarat o schimbare a Romaniei. Eu nu am putere, eu nu pot face nimic. Sistemul este mult prea bine pus la punct pt a fi deramat. Indiferent ca-i spune psd, pdl sau pnl, niciunul n-o sa cedeze puterea.

Si daca ma insel.. atunci astept si eu un exemplu concret. Ce pot face EU, care imi doresc aceasta schimbare, in fata LOR? Crezi ca-i pasa cuiva ce facultate am facut eu sau la ce multinationala lucrez? Nope.. sistemul merge perfect si fara mine. Din contra, eu as fi o problema pt ei, pt ca as fi greu de manipulat. De asta n-o sa gasiti la stat persoane competente, dar asta e alta poveste Smile

Si asociatia asta.. ea ce face? De ce este asta primul pas?

16Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty explicatii Dum Aug 16, 2009 5:42 am

che ghev


Vizitator

Draga EPS sau mai bine sa ti spun sceptic incurabil,stii care e meteahna noastra a oamenilor cu carte?Gindim prea mult si facem prea putin.Noi si o afacere daca nu o analizam inainte sub toate aspectele nu o facem pt ca noi suntem in stare sa percepem binele si raul,adevarul si minciuna,corectitudinea sau incorectitudine,legalitatea sau ilegalitatea lucruri care pe foarte multi nu i intereseaza.Dar revenind la subiectul vostru ,daca acum nu va hotariti, dar sa nu mai fiti circotasi ,mai tirziu va fi foarte greu sa se mai ingrepte lucrurile.Intr adevar ideea lui ADM cu candidatul pare la prima vedere irealizabila dar cred ca trebuie sa incercati .oricum nu aveti ce pierde si in loc sa va tot ciondaniti ar trbui sa va ajutati reciproc pt ca sunteti destul de destepti sa gasiti solutii la diverse intrebari pe care vi le puneti amindoi.De ce nu incercati sa faceti si un grup de discutii ?Poate ar ajuta mai mult.Oricum gasiti va cei mai competenti oameni si iesiti in fata .Noapte buna!

17Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty Re: Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Dum Aug 16, 2009 4:26 pm

eps



Pai scuza-ma.. nu ti se pare normal sa fiu sceptic? Care parte din clasa politica ar fi trebuit sa-mi dea atat de multa incredere incat eu sa cred in schimbare?

Si din nou.. lucruri de genul "propunem candidat la presedentie" nu reprezinta solutii. Probabil va lua sub 1%. Orice candidat sau partid trebuie sa aiba un motor in spate, iar asta se realizeaza prin bani.
Si ca sa fiu mai clar, sunt 2 intrebari importante:
1. de unde bani
2. cu sprijinul cui

In momentul in care lucrurile astea sunt stabilite, atunci se poate pune problema realizarii unui plan (infiintarea unui partid, etc, etc).

18Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty Re: Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Dum Aug 16, 2009 8:38 pm

Admin

Admin
Admin

De ce crezi ca ai nevoie de un partid nu ne intereseaza partidele si politica pe care o fac ele noi suntem asociatie si incercam sa facem politica noastra a tinerilor , o politica care sa se plieze pe problemele noastre. Am terminat facultatea si stim ce greu este sa ne gasim un job in ziua de azi, stim ce spagi ni se cereau cand mergeam sa ne angajam. Noi cautam tinerii care au ceva de spus in tara asta , cautam tinerii de valoare care au idei,soluti si vor sa schimbe ceva in tara asta . Crezi ca nu putem sa ne luam la tranta cu ei daca suntem multi , noi incercam sa venim cu solutiile noastre , solutiile tinerilor nostri din asociatie la criza economica, daca ne unim i mutam cu totul din Romania.

https://schimbaromania.forumgratuit.ro

19Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Empty Re: Trebuie sa ne trezim !!!!!!!!!!! Mar Aug 25, 2009 9:17 pm

irina



Ce bine, ar fi daca, macar 1%, din tineret ar lua atitudine,asa cum zici tu Bogdan, dar e mult mai usor, sa stai deoparte, sa ii lasi pe altii sa "lupte",si sa te plangi ca ei nu fac nimic si ca nimic nu merge in tara asta.
Cu totii vrem alt stil de viata, si alte optiuni, dar cati suntem dispusi, intra-adevar sa luptam, sa vrem acea "normalitate".
Dupa parerea mea, asta lipseste romanilor, si in special tinerilor romani,
initiativa. E greu sa te ridici de la masa de pe terasa si sa tii piept, comploturilor si inselaciunilor.

Dar daca vrei si iti doresti cu adevarat un lucru vei gasi solutii si oameni care gandesc la fel ca tine, care sunt dispusi sa lupte pentru a schimba ceva.

Viitorul nostru doar de noi depinde si de actiunile pe care le intreprindem
acum!

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum