Tinerii Schimba Romania

Principiul sustinut de catre Asociatia Tinerii Schimba Romania este cel al competentei juste si al dezvoltarii pe criterii de performanta a valorilor intelectuale.

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Hai sa gasim un Motto

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Hai sa gasim un Motto Empty Hai sa gasim un Motto la data de Lun Aug 17, 2009 2:35 pm

Bogdan

Exact cum spune titlul: Hai sa gasim o formulare care sa fie totodata agresiva si imbietoare, sa convinga tinerii ca ei au intr-adevar puterea sa schimbe Romania.

Sa incerc un exemplu.

"Nu e asa ca iti place mocirla in care se zbate Romania de 20 de ani incoace? Vrei sa ne dovedesti contrariul? Vrei sa iti dovedesti tie si tuturor celor din jur ca ai puterea sa schimbi ceva? Vino la noi pe site si alatura-te echipei noastre! Tu poti sa faci diferenta!"

2Hai sa gasim un Motto Empty Re: Hai sa gasim un Motto la data de Lun Aug 17, 2009 6:43 pm

Moftangiu

Ar trebui sa fie un slogan scurt, penetrant, adresat tuturor cetatenilor.

Ceva de genul "Sansa se dobandeste, nu se ofera."

3Hai sa gasim un Motto Empty Re: Hai sa gasim un Motto la data de Lun Aug 17, 2009 6:59 pm

Bogdan

Sunt de acord ca un mesaj mai scurt va fi unul mai usor de retinut.
Dar unii sunt raspund la indemnuri si altii raspund la contre. Noi avem nevoie de oameni de valoare indiferent de stimularea care ii excita.

4Hai sa gasim un Motto Empty Re: Hai sa gasim un Motto la data de Lun Aug 17, 2009 11:51 pm

m50b25

Motto: emigrati sau degenerati

Ca sa citez din unul din filmele mele preferate :

In odaia stramta

Pe un pat diform

Zac strivit in perna

De un pumn enorm.

Ati ghicit filmul? Sau tara?

5Hai sa gasim un Motto Empty Re: Hai sa gasim un Motto la data de Mar Aug 18, 2009 6:36 pm

blakcrp

NOI!

"România este tot ce am permis să se întâmple!"

"România reprezintă tot ce facem!"

"România va fi tot ceea ce vrem!"

dar nu căutăm motto, ci slogan! iar sloganul trebuie să fie formulat pozitiv (formulările negative vor fi asociate cu subiectul).

cel mai bine s-ar potrivi următoarele cuvinte:
"Ask not what your country can do for you. Ask what you can do for your country!"(JFK, 20.01.1961)

6Hai sa gasim un Motto Empty sloganul trebuie să fie formulat pozitiv la data de Mier Aug 19, 2009 4:25 am

oana

Sunt de acord cu bakcrp "sloganul trebuie să fie formulat pozitiv ". Toti stim ca ce se intampla in tara asta nu poate avea un sfarsit bun pentru generatia noastra si pentru cele care vor urma si totusi alegem sa ne plangem pe la colturi unii altora si sa ne lasam fraieriti de mai marii nostrii cu cateva spectacole gen Ritzi si Udrea in timp ce ei isi vad linistiti de marirea averii lor personale.
Personal, cred ca exista foarte multi oameni in tara asta care, desi puteau sa plece in orice moment, au ales sa ramana si sa isi cladeasca un viitor aici. Sa fie oare vorba de nationalism, patriotism? Si daca da, nu ar fi un punct de plecare pentru a cladi o noua forta care ar putea schimba ceva?
Vorba cantecului: Noi suntem Romani, noi suntem aici pe veci stapani!

Noi alegem

7Hai sa gasim un Motto Empty Re: Hai sa gasim un Motto la data de Vin Aug 21, 2009 4:30 pm

sabin

salutari

consider ca un motto trebuie sa te defineasca pe tine atat ca organizatie cat si ca om. omul are niste valori dupa care se ghideaza, un obiectiv de atins care nu poate fi atins decat avand o anumita conduita. daca e scurt sau lung... depinde de cat de multe amanunte vrei sa dai, depinde cat de inteles vrei sa te faci si cine vrei sa te inteleaga. eu optez pt varianta mai scurta, folosirea unei idei care sa sintetizeze obiectivul. evident, aceasta idee n-o va pricepe decat cineva care gandeste. acum se pune intrebarea... acest motto pt cine-l nascocim? pt noi si cei ca noi sau pt tot boborul?

asa ca o sa continui lista celor scurte, inspirate sau in ton cu cele expuse:

"romania esti tu. fa ceva!"

8Hai sa gasim un Motto Empty motto... la data de Sam Aug 29, 2009 7:35 pm

Georgiana

"Romania sunt eu si in mine sta puterea sa schimb"

Continut sponsorizat

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum