Tinerii Schimba Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Tinerii Schimba Romania

Principiul sustinut de catre Asociatia Tinerii Schimba Romania este cel al competentei juste si al dezvoltarii pe criterii de performanta a valorilor intelectuale.


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Trebuie sa luam atitudine !!!

3 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Trebuie sa luam atitudine !!! Empty Trebuie sa luam atitudine !!! Sam Aug 15, 2009 9:57 pm

stefan



Trebuie sa luam atitudine, trebuie sa facem o schimbare, este nevoie de o Miscare a romanilor cu balls si cu coloana vertebrala! O Miscare de Intoarcere Acasa, atat a romanilor plecati slugi in alte tari, cat si a celor care, desi am ales sa ramanem aici, suntem absenti, pasivi, indiferenti si suportam ce ni se intampla doar visand la urmatoarea iesire din tara. E nevoie de o miscare in care leaderii sa fie testati si para-testati, asa cum se intampla cand esti angajat intr-o companie multinationala, fara sa fie acceptati daca nu li se dovedeste integritatea si eficienta. O miscare a oamenilor care nu au mai fost implicati in viata politica, neintinati, ne-spalati pe creier, ne-jigoditi. O miscare fara traseisti politici sau scursuri de la alte partide. Este nevoie de o miscare a oamenilor destepti, tineri, cu atitudine, experti in domeniul lor. Si tu si eu cunoastem cel putin 5 oameni inteligenti care ne-ar putea reprezenta mai bine in Parlamentul European decat EBA sau Beca li.Oare de ce nimeni nu actioneaza? Daca acum cinci ani ne-am fi implicat cu totii macar o ora pe saptamana, in mod sigur nu s-ar fi ajuns aici. Cati bani furati, cate proiecte blocate, cate fonduri nefolosite in cinci ani de zile.Daca am dialoga constructiv, daca ne-am intalni o ora pe saptamana, daca am actiona, daca am putea aduna si monta toti oamenii destepti, corecti, conectati, creativi, eficienti pe care ii cunosc eu si pe care ii cunosti tu, s-ar vedea si simti diferenta in cinci ani de acum incolo. Avem un plan de organizare, avem un plan de finantare, avem usi deschise catre marile centre politice si financiare care cauta in Romania un interlocutor nou. Nu credeti ca si marilor puteri le-ar face mai multa placere sa discute cu oameni educati decat cu agramatii parveniti ce reprezinta interesele Romaniei in momentul de fata?Ma intreb, atatia oameni destepti nu se rusineaza ca sunt reprezentati de Gigi Becali si de EBA? (Ma ingrozesc la gandul ca EBA va negocia pentru Romania fonduri de zeci de milarde de Euro!)

Nu va este rusine ca sunteti condusi de un om politic care nici macar nu poate sa pronunte Google?
Nu va este rusine sa va dati la o parte cand in masinile cu girofar trece un agramat, un hot sau o papusa blonda cu tupeu si cu un singur talent, platit mult prea scump? Din banii vostri?

Am innebunit eu sau am innebunit noi cu totii sa stam pasivi in timp ce suntem calcati in picioare pe banii nostri?

Ei bine, mie mi-a ajuns. Imi este rusine ca am stat cu mainile in san si s-a ajuns ca astazi sa fiu reprezentat de o domnisoara din Bamboo si de un cioban. Asa ca voi lua atitudine. Si va rog si pe voi, toti cei ce credeti ca nu va reprezinta cei din scena politica de acum, sa luati atitudine. Sa gasim si sa sustinem oameni de care sa fim mandri ca ne reprezinta. Sa identificam valorile si sa le convingem sa se implice. Daca avem echipa, tot restul vine de la sine. Stiu ca ei exista, trebuie doar treziti. Trebuie sa facem ceva. Nu e suficient sa ne plangem, sau sa bagam capul in nisip. Trebuie actionat. Eu nu mai astept o minune, ma apuc de treaba. Voi lupta. Pentru un grup de oameni capabili, care pot revolutiona un sistem de care toata lumea este satula. Pentru o Romanie condusa de oameni destepti si integri.Pentru o Romanie care sa fie un player international, nu curva de centura a Europei. Pentru o Romanie bogata, cu batrani bine ingrijiti, cu tineri carora sa li se ofere perspective, cu strazi fara gropi, cu hoti bagati dupa gratii, cu milionari pe merit, nu din furat. Pentru un viitor mai bun pentru mine si pentru copiii mei, in tara mea, nu printre straini. Pentru o Romanie de vulturi, nu de struti (am ajuns niste struti, cu capul in nisip si posteriorul la dispozitia tuturor analfabetilor sper sa nu va simtiti jigniti de exprimarea plastica, este doar realitatea!.suntem vulturi doar in businessul nostru, in zona noastra de comfort sau cand iesim din tara, asta daca nu ne trateaza vreun strain de sus ca avem pasaportul pe care il avem!) Ajunge! Haideti sa ne trezim!

2Trebuie sa luam atitudine !!! Empty Ai dreptate Sam Aug 15, 2009 10:16 pm

Claudiu


Vizitator

Frate da bine le mai zici, nu trebuie sa mai toleram acesti indivizi care ne pun si taxa pe podul de la Cernavoda, o sa ajungem sa platim impozit si pe aerul pe care il respiram dor suntem romani.
Pe mine nu ma reprezinta indivizii astia care nici macar in visul lor nu sunt politicieni, trebuie sa ne cautam valorile, oameni nepatati de spagi, si interese, cred ca sunt suficienti, de ce nu ies in fata , de cine le este frica eu i sustin , nu tr sa-i mai lasam pe astia sa ne conduca , tr sa le dam un fot de blam, taie frunze la caini pe banii nostri , ne-au adus la sapa de lemn, trebuie sa facem ceva , cu ce trebuie sa incepem? astept raspunsuri?

3Trebuie sa luam atitudine !!! Empty adevarat Dum Aug 16, 2009 10:47 pm

sticlosu.bogdan


Admin

ambele posturi sunt pline de adevar si arata romanul care nu mai tolereaza incompetenta si este satul de minciuna si umilinta.trebuie sa incepem sa luam atitudine,sa ne dorim altceva,sa ne dorim oameni competenti care nu au interese ascunse.a ajuns ca la noi km de autostrada sa fie cel mai scump din europa No am ajuns sa se pune taxe stupide pe poduri pentru a mai strange bravii nostrii demnitari niste bani pentru "micile lor placeri", am ajuns sa punem piedica oricui care doreste sa faca ceva bine in tara, am ajuns ca institutiile de invatamant sa fie puternic influentate politic si pana femeia de servici de pe strada daca nu este membra a partidului aflat la putere sa isi piarda locul de munca.sunt normale aceste lucruri.solutii?pai claudiu,eu propun sa ne strangem aici cu totii si sa discutam,sa propunem solutii sa gasim solutia si sa le oferim o surpriza actualilor alesi

4Trebuie sa luam atitudine !!! Empty Romania... Lun Aug 17, 2009 1:06 am

Georgiana



Ai dreptate in ceea ce zici...Consider ca Romania a ajuns sa fie condusa de "hoti cu carte de munca" pentru ca nu am avut curajul sa punem punct. Ne-am complacut in aceasta situatie de ani buni fara sa ne gasim curajul de a face ceva...Asa am ajuns "sa traim bine" : oameni tot mai saraci, copii tot mai analfabeti, batrani tot mai bolnavi, orase tot mai urate....dar politicieni tot mai bogati...pentru ca nu am facut nimic...Ar trebui sa luam atitudine si sa ne alegem "cu cap" pe cine dorim sa ne reprezinte interesele, sa ne alegem oameni care au la baza bunul simt si cultura. M-am hotarat sa fac primul pas...sa-mi scriu aici ideile in speranta ca mai multi tineri vor lua si ei atitudine...Eu am facut primul pas, si vreau sa-l fac si pe al doilea...si asa mai departe.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum